Ako podporiť otehotnenie

Ako podporiť otehotnenie?

Čomu sa vyhýbať a čo naopak pomáha v snahe otehotnieť? 12 praktických tipov pre snažilky.

Ovulácia

Je niekoľko možností, ako zistiť, kedy sú tie správne dni. Pri pravidelnej menštruácii nastáva ovulácia medzi 12. až 16. dňom cyklu. Výtok je priesvitný a ťahavý, bazálna teplota je zvýšená a je možné, že občas pocítite mierne pobolievanie podbruška. Pravdepodobne budete mať zvýšenú chuť na sex. Základom úspešného otehotnenia je ovulácia a zdravé vajíčko.

Strava

Nerobte radikálne zmeny. Jedzte pestro, zdravo, pite nesladené nápoje. Vyhýbajte sa konzervovaným potravinám, instantným jedlám, polotovarom s umelými prísadami, nadmernému príjmu živočíšnych bielkovín, cukrov a tukov. Orientujte sa na celozrnné výrobky. Jedzte veľa strukovín, ovocia a zeleniny. Mali by ste prijímať dostatok vitamínov a minerálov nielen v prirodzenej strave, ale napríklad aj prostredníctvom špeciálnych výživových doplnkov pre budúce mamičky.

Vaša hmotnosť

Je veľmi dôležitá. Lekári tvrdia, že je príčinou takmer 12% neplodností. Vaše šance otehotnieť sa znižujú, ak trpíte nadváhou, ale aj vtedy, ak máte veľmi nízku hmotnosť. Ak je váš BMI (Body Mass Index) vyšší ako 29 a nižší ako 20, môžete mať problém s pravidelnou menštruáciou. Hormón estrogén nachádzajúci sa vo vašich tukových bunkách ovplyvňuje hladinu hormónov v krvi a vašu ovuláciu.

Fajčenie

Asi vám nemusíme pripomínať, že s týmto zlozvykom musíte čo najskôr prestať. Dôvody sú jednoduché. Okrem zdravia si znižujete aj svoje šance na otehotnenie. Zvyšuje sa možnosť mimomaternicového tehotenstva, predčasného pôrodu a krvácania.

Alkohol

Najlepšie bude, ak sa ho vzdáte úplne. Alkohol v malom množstve vás síce uvoľní, ale ak to preženiete, znižuje libido. V prípade, ak otehotniete, môže negatívne vplývať na vaše nenarodené dieťa. Pôsobí teratogénne, teda má za následok viaceré vážne vývojové poruchy a poškodzuje mozgové bunky plodu. Deti matiek, ktoré počas tehotenstva pili alkohol majú nižšie IQ a sú ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Pozor by si mal dávať aj váš partner. Alkohol znižuje kvalitu a počet spermií.

Drogy

Dúfame, že žiadne drogy neberiete a tento bod je preto bezpredmetný.

Vyhýbajte sa niektorým potravinám

Lekárske odporúčania znejú: nejedzte nepasterizované syry, vnútornosti, nedovarené vajcia. Čo najmenej používajte pri upratovaní chémiu. Pozor na pesticídy, žiarenie, röntgen.

Kyselina listová

Nachádza sa najmä v listovej zelenine, brokolici, ružičkovom keli, zemiakoch, rajčinách, kapuste, mäse, pomarančoch a droždí, ale napríklad aj v mliečnych výrobkoch, rybách, vajciach, celozrnných obilninách, strukovinách, orieškoch, semienkach, hubách a avokáde. V prípade, ak plánujete otehotnieť, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o vhodných doplnkoch stravy pre vás.

V zdravom tele zdravý špunt

Šport nie je len o pohybe, ale aj o zábave a uvoľnení sa. Vyplavuje sa pri ňom hormón šťastia endorfín, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie a sebaistejšie.

Spravte si pauzu

Snažte sa čo najviac obmedziť stres. Objednajte sa ku kaderníčke, na masáž, vyjdite si von s kamarátkami alebo choďte na slnečnú dovolenku načerpať D vitamín. Je potvrdené, že vitamín D zohráva úlohu v procese delenia buniek, prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a má mnoho ďalších dôležitých dokázaných účinkov. Väčšinu dávky dostávame prostredníctvom slnka.

Muži pozor na teplo

Spermie majú rady chlad, preto sú umiestnené v miešku v podstate mimo tela, kde je teplota nižšia o takmer tri stupne. Ženy by si mali dávať naopak pozor na to, aby mali nohy a kríže pekne v teple zabalené a neohrozili svoje vaječníky prechladnutím.

Menštruačný kalendár

Je veľmi dôležitý. Pravidelne si počas minimálne šiestich mesiacov zapisujte dátumy menštruácie a zmerané hodnoty bazálnej teploty meranej v pošve. Zaznamenajte si všetky odchýlky od normálu, ale aj pohlavný styk.

Inozitol v potravinách

Inozitol je vitamín skupiny B, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele vo forme myo-inozitolu. Inozitol je súčasťou bunkových membrán.

Inozitol spolu s kyselinou listovou sú dôležité látky,
ktoré by vám nemali chýbať v období,
keď sa snažíte otehotnieť ani počas tehotenstva.

Fázy menštruačného cyklu

Menštruácia sa v živote ženy začína menarché (prvou menštruáciou) a končí menopauzou. Jeden menštruačný cyklus trvá zvyčajne 24 až 36 dní. Ideálna dĺžka cyklu je 28 dní. Krvácanie je zvyčajne prítomné tri až sedem dní a žena pri ňom stratí približne 85 ml krvi. Maternica každý mesiac vytvorí z krvi a tkaniva novú výstelku, aby mohla vyživovať bábätko v prípade otehotnenia. Ak k tehotenstvu nedôjde, výstelka maternice nazvaná endometrium je zbytočná a opäť nastane menštruačné krvácanie. Menštruačná krv môže byť jasnočervená, svetloružová alebo dokonca hnedá.

Ovulácia

Ovulácia je pravidelné spontánne uvoľňovanie zrelého vajíčka schopného oplodnenia. Zvyčajne nastáva počas 14. až 16. dňa od začiatku menštruácie. Ovulácia je prasknutie malej bublinky na povrchu vaječníka, ktorá obsahuje zrelé vajíčko. Už vaječník novonarodeného dievčatka obsahuje približne 1,5 až 2 milióny folikulov s vajíčkami, ale asi len 400 z nich dozrie a uvoľní vajíčko. Ostatné zanikajú. Vajíčko je najväčšie bunka v našom tele a má priemer až 0,5 mm. K splynutiu vajíčka a spermie dochádza vo vajcovode. Oplodnené alebo neoplodnené vajíčko putuje vajcovodom do maternice, ktorá mu poskytne vhodné prostredie na uhniezdenie. Folikul sa premení na žlté teliesko, produkujúce progesterón. Ak nenastane oplodnenie, žlté teliesko zanikne a nastane ďalšia menštruácia. V prípade, že došlo k oplodneniu vajíčka, teliesko naďalej produkuje hormón progesterón až do 3. mesiaca gravidity, kedy jeho funkciu preberá placenta.

Ženský plod má asi sedem miliónov vajíčok

Po narodení sa ich počet zníži na dva milióny, v puberte klesne na 300 000 až 500 000. Tento pokles počtu vajíčok sa nazýva atrézia folikulov a ide o prirodzený a stály proces, ktorý nie je možné zastaviť.

Ako na škvrny od krvi?

Vždy len so studenou vodou. Krv i moč sú škvrny na báze proteínov. Horúca voda proteín uvarí, zrazí sa medzi vláknami a škvrnu už nevyperiete.

Naše produkty

Pin It on Pinterest

Share This