Mužská neplodnosť

Čo je mužská neplodnosť?

Mužská neplodnosť sa stáva čoraz závažnejším problémom. Je charakterizovaná ako neschopnosť oplodniť partnerku po jednom roku nechráneného sexuálneho styku a je priamo spojená s charakteristikami spermií.

Až v 30 – 40 % prípadoch príčina sterility u mužov nie je známa. Mužská neplodnosť býva dôsledkom nesprávneho vývoja spermií, ktoré bývajú nepohyblivé, málo početné a môžu mať defektný tvar. Málo časté sú aj poruchy transportu spermií a poruchy sexuálnych funkcií.

  • Nenechajte sa príliš uniesť a nekupujte si pri prvom rozhodnutí mať dieťa všetky tie maličké krásne dupačky, mini rifle, malilinké topánočky, cumlíky a hračky. Ak sa vám to náhodou hneď nepodarí, iba si pokazíte náladu.
  • Nestresujte sa, ak to hneď nevyjde. Ak ste absolvovali preventívne vyšetrenie a všetko bolo v poriadku, do roka s vysokou pravdepodobnosťou otehotniete.
  • Spoznajte svoje telo a zistite, kedy máte ovuláciu.
  • Menej je viac. Spermie potrebujú dozrieť, a to chce čas. Na druhej strane, aj spermie starnú, takže s odriekaním to taktiež príliš nepreháňajte.
  • Na tehotenstvo sa dá pripraviť. Teoreticky. Prakticky bude všetko inak, ako ste si naplánovali a predstavovali vo svojich ružových snoch. Materstvo a rodičovstvo je krásna, i keď náročná úloha, ale rodičia sa učia rýchlo a deti ešte rýchlejšie, takže nakoniec to všetci spolu krásne zvládnete.

Až 15 % párov musí čeliť neúspechu pri snahe splodiť dieťa, pričom takmer viac ako v polovici prípadov, nie je problém u nežnejšej polovičky.

Existuje riešenie!

Pitie alkoholu, fajčenie, užívanie liekov, nedostatok spánku, toxické látky v potrave a vo vode, znečistený vzduch. To všetko sú faktory nezdravého životného štýlu, ktoré zapríčiňujú pokles počtu a kvality spermií. Na spoľahlivé vyšetrenie ich stavu sa využíva tzv. spermiogram. Jeden z najväčších problémov pre mužov v otázke reprodukčného zdravia predstavuje oxidačný stres, ktorý vzniká vplyvom zvýšeného množstva voľných radikálov v tele. Práve oni poškodzujú vývoj a zrenie spermií.

Muži túžiaci po potomkovi by si mali sledovať prísun určitých antixidantov a inozitolu, ktoré vo vhodnej kombinácií prispievajú k správnej tvorbe spermií a ich zreniu. Tento prísun si môžu zabezpečiť úpravou stravy alebo užívaním špeciálne zostaveného výživového doplnku v prípade nedostatku týchto látok v organizme.

Naše produkty

Pin It on Pinterest

Share This